Menu

ELİN VAN VAYİÇ - BİR ÖMÜR

ELİN VAN VAYİÇ - BİR ÖMÜR

Arının titizliğiyle derinliklere inmek, sarrafın ustalığıyla işlemek, madenci titizliğiyle kazımak gerekir, kültürü.. Kazıdıkça incitmeden, okşayarak, yıllardır unutturulmuş

Albüm Satın Al

 

 

Arının titizliğiyle derinliklere inmek, sarrafın ustalığıyla işlemek, madenci titizliğiyle kazımak gerekir, kültürü.. Kazıdıkça incitmeden, okşayarak, yıllardır unutturulmuş bu toprakların yaşanmışlıklarını gönlünü alır gibi, yaşadığı katliamların özrünü diler gibi, sabırlı ve ısrarlı bir çalışmadır hedefimiz.

Yapacağımız bu çalışmada amacımız Karadeniz’i Bizans’taki kendine ait kültürel dokusuyla, Osmanlı’da Lazistan Eyaletiyle ve Cumhuriyete kadar bu bölgenin kendine has kültürel yapısını, bir kültür arkeoloğu merakı ve bir sanatçı tutkusuyla gün yüzüne çıkararak, Anadolu topraklarının kültürel mirasını UNESCO’nun İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesine kadar taşıyabilmektir.

Bin yıllardır var olan bu yerleşik kültürün mirasını gün yüzüne çıkarmak için bize göre sadece Doğu Karadeniz’i değil aynı zamanda Kafkas coğrafyalarının da incelenmesi ve yorumlanması gerekir. Çünkü bu dillerin semantiğini tam anlamıyla kavrayabilmek için Kafkas coğrafyasının da mutlaka anlaşılmasında yarar vardır.
Tulumunun Kafkas ezgilerini çağrıştırması, kemençenin Yünan ezgilerinin duygusunu vermesi, Horonun ise Anadolu halk oyunlarını anımsatması gibi.

Araştırılması gereken kültürümüzün günyüzüne cıkmış bir cok eserlerini bilirken ve mırıldanırken hikayelerini hiç merak ettiniz mi? Ve sandıklarda gizli gün üzüne cıkmamış olan;
Kim bilir daha kaç DİDO’yu hasretle bekliyoruz.

Kim bilir daha kaç aşık sevdigunu dünyalara bildirememiştir.
Kim bilir daha kaç hasret Pazardan Vapurunu yola çıkaramamıştır.
Kim bilir daha kaç kadın sırtında ki sepetiyle Çayeli’ne varamamıştır.
Kim bilir daha kaç aşık sevduğunu Gelevera deresinde bırakıp gitmiştir.
Kim bilir daha kaç dere akar yukarı.

Asıl bizi bu çalışmaya sürükleyen de kendimizi bir türlü alıkoyamadığımız DAHA KİM BİLİR’lerin bizi cezbetmesidir..


Saygılarımla

Elin Can Vayic

 

 

Son DüzenlenmeÇarşamba, 02 Temmuz 2014 07:24

SOSYAL MEDYA

BAĞLANTILAR

replika saatler replika saat